Cyberpunk 2077 at Lizzie Bar
Benchmark,  Gry,  Hardware,  Publicystyka,  Varia

Cyberpunk 2077 – technikalia – poradnik

Z zakupem gry Cyberpunk 2077 wstrzymywałem się zgodnie z zasadą NO PREORDERS. Wstępnie planowałem kupić wersję na moją PS4 slim. Bo ostatnio ogrywam na konsoli także FPS-y włącznie z Doom Ethernal. Ale wysyp informacji o problemach na konsolach obecnej generacji sprawił, że postanowiłem zagrać na PC. I to nie na żadnym mocnym PCMR. Oto mały poradnik jakie wybrać ustawienia w grze Cyberpunk 2077.

Wydajność gry Cyberpunk 2077

Platforma testowa to PC i to nie żaden topowy PCMR. Procesor jeszcze i5 3-ciej generacji, 16GB pamięci RAM DDR3, dysk SSD SATA na system, ale gry na HDD. Najnowszy element to GTX 1660ti 6G.

Cyberpunk 2077 na tym PC automatycznie wykrył i ustawił się na wysokie detale dla 1080p. Jednak nie było to płynne granie.

Wyłączyłem na początku filmowe ziarno, zmniejszyłem tłumy na medium/średnie oraz bodajże to się nazywa cienie kaskadowe obniżone. Jeszcze później wyłączone odbicia powierzchni ekranu.

Grając w 1080p mam średnio 45-55 FPS-ów. Momentami spadki do jakichś 30 FPS. Raz gdzieś się zdarzyło że mi spadło do 20-25 FPS na chwilę.

Screenshot z Cyberpunka 2077 (powyższe ustawienia):

Cyberpunk 2077 screenshot 1660ti

Cyberpunk 2077 – Poradnik

Jakie ustawienia mają największy wpływ na wydajność grafiki?

Co wyłączyć aby bez większego spadku jakości było więcej klatek i Cyberpunk 2077 działał płynniej?

Zebrałem rożne porady rożnych graczy i umieszczam je w jednym poradniku. Część jest sprawdzonych, część nie testowałem osobiście. Większość z nich powstała w czasie gdy Cyberpunk 2077 otrzymał już patch 1.04. Podobno z czasem może być tylko lepiej (a nawet na konsolach CP77 będzie grywalny i będzie (jakoś) wyglądał.

Ustawienia gry Cyberpunk 2077 – porady

Cyberpunk 2077 – Porada od Artura:

Zjedz na ekranie opcji w dół. Tam są ustawienia (AMD) FidelityFX CAS (dwie wersje – wybierasz albo static albo dynamic. W pierwszej (static) ustawiasz na stałą wartość, w drugiej (dynamic) ustawiasz ile klatek chcesz uzyskać oraz wartość minimalną i maksymalną rozdzielczości). Włącz pierwszą (static) i ustaw wartość na 90 albo 80. Ewentualnie poeksperymentuj z druga (dynamic). Kontynuuj grę i sprawdź jak działa.

Na chwilę obecną nie testowałem jeszcze ustawień związanych z FidelityFX CAS bo jak rozumiem obniża to jakoś grafiki – renderowanie odbywa się na mniejszej rozdzielczości, np. 1600×900 i jest skalowane do rozdzielczości ekranu np. 1920×1080. A przynajmniej tak na chwilę obecną mi się wydaje…

Cyberpunk 2077 – Porady Grzegorza:

cienie kaskadowe: medium lub low
odbicia powierzchni ekranu: off
(tutaj masz minimum plus 10 fps)
zagęszczenie ludności: medium

Z tych modyfikacji ustawień skorzystałem w pierwszym momencie, niemal zaraz po uruchomieniu gry Cyberpunk 2077. Zaczynając od ustawień high/wysokie po przełączeniu tych trzech opcji granie stało się na tyle płynne, że rozgrywka jest grywalna, że tak to ujmę….

Cyberpunk 2077 – Porady i uwagi Łukasza:

– volumetric clouds i fog nie wyżej niż medium
– screen space reflections też ma duży wpływ, ja miałem medium, ale podobno można i off bo to wcale nie wyłącza wszystkich odbić tylko jakieś dodatkowe
– mirrors na medium, ale ich jest mało więc nie takie istotne
– wszystkie shadows medium
– na i5 i starych i7 (6/6, 4/8) tłumy na high na większych ulicach to też killer, gra mi okłada wszystkie 8 wątków na 4770K na 100% w tłumach.

Pierwsza gra gdzie jestem limitowany procesorem (CPU 100% użycia, GPU 70%), czas już pożegnać te procki. na i5 to nawet nie chce myśleć co się dzieje, medium albo nawet low trzeba ustawić.

Cyberpunk 2077 i Windows 7 – Porady Michała:

Dla osób mających Cyberpunk na Win7: Wiem, że powszechny problem to: crashe i awaria sterownika karty graficznej, szczególnie gdy stajemy do lustra.
Pozwoliłem sobie wrzucić to tutaj aby jak najwięcej osób cieszyło się grą:
1. Tworzymy skrót do pliku cyberpunk.exe gry z katalogu bin w lokalizacji gdzie instalowaliśmy.
2. Prawym otwieramy i zaznaczamy zgodność z Windows 7 oraz zaznaczamy box uruchamiaj jako administrator.
3. Cieszymy się grą bez awarii sterownika GPU.

Osobiście nie testowałem powyższego rozwiązania, bo nie mam (już) Win 7. Trzeba zaufać Michałowi, że to działa.

Cyberpunk 2077 – inne porady

Oczywiście cały internet aż kipi od wszelakich porad optymalizacyjnych, ustawień grafiki w grze Cyberpunk 77 aby osiągnąć najlepszy efekt…

Artykuły:

60 FPS w Cyberpunk 2077 na PC – oto 7 sposobów jak przyspieszyć grę

Filmy:

PC na którym gram w gry Cyberpunk 2077

Mój leciwy PCMR z Intel Core i5-3470 (procesor trzeciej generacji) i nVidia GTX 1660ti 6G został domyślnie zaklasyfikowany na poziom grafiki Wysoki – gdzie od razu wyłączyłem kilka opcji opisanych wcześniej.

Cyberpunk 2077 – jak się gra na PC

#CP77 ostatecznie przekonałem się, żeby zagrać na fali hype jak i dramatu płynącego z każdej strony (zwłaszcza od użytkowników konsol). W końcu już patch 1.04 więc co może pójść nie tak. Zmieniłem jednak wcześniej planowany zakup wersji konsolowej (PS4) na wersję dla PC.

Mając za sobą osiem godzin grania w Cyberpunk 2077 nie doświadczyłem większych baboli. Gra stabilna, żadnych crashy i wyrzucania do pulpitu.

Wszystko działa.

Z rzeczy, które zauważyłem przez te godzinki, to raz na początku palma czy kaktus dostał teksturkę dopiero jak przejeżdżałem obok.

Drugie, to po jakiejś strzelaninie trup wił się po podłodze jak karp. Zastrzeliłem go jeszcze raz i przestał. Ale może wił się też dlatego, że zanim go zastrzeliłem pierwszy raz to najpierw go zhackowałem robiąc zwarcie.

Gdzieś tam jeszcze biegnąć korytarzem widziałem lewitujący przedmiot, ale jak wróciłem to przedmiot właśnie znikał…

Ale reszta – na PC działa bez większych zastrzeżeń. A drobne babole czy niedoskonałości gra rekompensuje opowiadaną historią i stworzonym światem. Przynajmniej wizualnie. Bo jeśli chodzi np. o NPC to żyją oni w swoim autystycznym świecie…

Cyberpunk 2077 – Gameplay PC 1080p

Rozdzielczość 1920×1080 + ustawienia Wysokie „obniżone” wedle poradnika + brak RT + karta grafiki GTX 1660 ti + procesor Intel Core i5-3470

Cyberpunk 2077 – Ustawienia PC
– Video Poradnik

Zobacz także: Cyberpunk 2077 Poradnik do gry – Zaawansowane wskazówki i porady [GOG]

Zobacz inne porady i wpisy tagowane:
Cyberpunk 2077

Podyskutuj (nie tylko) o Cyberpunk 2077
na Facebooku w grupie Secret Level

Zobacz także…

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.